Business Solutions
Data: 02/21/11 - 00:00:00
Categoria Business Solutions
Noul model bizhub PRESS C8000 de la Konica Minolta, a intrat pe canalele de vânzări din întreaga Europă fiind disponibil acum şi în România. Noul bizhub consolidează gama echipamentelor Konica Minolta de tipar digital color. Acesta oferă acurateţe sporită a imaginilor şi management de culoare, o mai bună manevrabilitate a suportului de printare şi productivitate impresionantă. Prezentat pentru prima dată publicului la IPEX în mai 2010, acest model de top al gamei Konica Minolta a atras deja foarte multă atenţie.
bizhub PRESS C8000 este modelul de vârf al noi serii PRESS de la Konica Minolta, ce se adreseaza tipografiilor comerciale si mediilor de printare digitală cu volume mari, precum departementelor de arta grafică sau furnizorilor de soluții de printare creativă. Din aceeasi gamă fac parte modelele bizhub PRESS C6000 si bizhub PRESS C7000/P care sunt deja disponibile în Romania, ultimul fiind lansat pe piata locală în toamna anului trecut la Print&Sign. Cu acest brand nou, Konica Minolta si-a întărit pozitia în piata de print production. Punctele tari specifice noului bizhub PRESS C8000 sunt calitatea imaginii, durabilitatea, flexibilitatea, fiabilitatea și capacitatea de printare.
"La editia de anul trecut a IPEX, bizhub PRESS C8000 a fost foarte bine primit" a declarat Karl-Friedrich Edenhuizen, Product Manager Production Printing Group la Konica Minolta Business Solutions Europa. "Avem încredere că si vânzarea lui va începe la fel de bine. Au existat cereri pentru noua noastră presă digitală încă de când am prezentat-o, iar primele modele s-au vândut deja."
Motivul principal pentru care bizhub PRESS C8000 s-a bucurat de acest debut impresionant este calitatea foarte bună a imaginii, foarte apropiată de cea a tiparului offset. O particularitate este reprezentată de luciul produselor tipărite, datorat în mare măsură tehnologiilor proprii ale Konica Minolta, precum cea de-a treia generaţie de toner Simitri HD+. Mai mult, acest echipament impresionează prin viteza mare de printare si o varietate de suporturi imprimabile: pot fi produse 80 de pagini A4 color pe minut iar suporturile pot fi de până la 350 g/mp. Volumul său maxim lunar ajunge până la 500.000 de coli.
bizhub PRESS C8000 este disponibil cu un controler de printare extern EFI IC-306 sau CREO IC-307. Există de asemenea mai multe optiuni de finisare, precum o unitate pentru realizarea brosurilor, un binding finisher sau o unitate de stocare. Pentru un flux de lucru raționalizat si eficient, bizhub PRESS C8000 poate fi echipat cu solutiile de management al fluxului de lucru de la Konica Minolta Printgroove POD si Printgroove JT Man.
Konica Minolta Business Solutions Romania SRL a fost înfiinţată la 1 octombrie 2003, pe structurile companiei Minolta România, existente pe piaţa locală încă din 1991, ca urmare a fuziunii la nivel internaţional dintre Minolta Co. şi Konica Corporation care a generat noua companie Konica Minolta Holdings, Inc.
Konica Minolta Business Solutions România a păstrat structurile şi canalele de vânzări ale Minolta România, beneficiind de experienţa de aproape 20 ani de existenţă pe piaţa românească şi de o reţea de distribuţie de peste 60 de parteneri. Ca şi în anii precedenţi, rezultatele anului 2010 plasează Konica Minolta în topul furnizorilor de echipamente de birou din România.
Konica Minolta Business Solutions România distribuie şi asigură servicii pentru echipamente multifuncţionale, faxuri, imprimante, echipamente de tipar digital şi ofera Servicii Optimizate de Printare bazate pe soluţii complete de management al documentelor.
Pentru informaţii detaliate despre Konica Minolta:
Viorica Mocanu
Marketing Manager
Tel.: +40 21 207.4560
marketing(at)konicaminolta.ro
Termenii si numele produselor pot fi marci inregistrate ale detinatorilor acestora.
Imagini ale produselor sunt disponibile la adresa: www.konicaminolta-images.com